דבר המנכ"ל

חביב אדם שנברא בצלם.

כל אדם חביב ובעל זכות להיות אהוב, מוערך ומכובד ככל אדם רגיל. מחובתנו לתת לאנשים עם מוגבלויות את ההזדמנות להתקדם, להתפתח, להגיע לעצמאות, לקבל את איכות החיים הגבוהה ביותר שניתן.

זו חובתנו המוסרית והיהודית והזכות שלנו כאחד, לסייע לילדים ובוגרים עם מוגבלויות ולמשפחות שלהם. מדובר בנשמות גבוהות שקרובות אל ה' ואנחנו קיבלנו את הזכות לעזור להם.

ההיכרות עם עולמים של הילדים והמתבגרים המיוחדים איננה זרה לי. זיכה אותי הקב"ה בבנים ובנות, שעושים חיל וממשיכים במורשת אבות. זיכה אותי הקב"ה גם בבן ובת שנולדו עם מוגבלות. עבורם, למענם, ולמען כל אותם ילדים ומתבגרים, הוקמה עמותת "עלי שיח", לפני 20 שנה.

מהמקום האישי, אני יודע עד כמה קשה ומורכבת המלאכה של ההורים לגדל ילדים בעלי מוגבלויות. קצב ההתפתחות של ילדים אלו, קשה שבעתיים. להורים ולילדים, כמו גם ליתר בני המשפחה.

אולם דווקא מהמקום הזה צמח המפעל הגדול הזה שנקרא "עלי שיח". זהו איננו מפעל פרטי במובן האישי, זהו מפעל ציבורי ששותפים לו רבים וטובים, שעושים את מלאכתם יום יום במסירות, במקצועיות ובאהבה שאין לה גבול.

מי שביקר במשרדי העמותה, ראה ויודע, שלפני כל אירוע, נופשון, קייטנה ואפילו בסתם ימים של שגרה, האורות במשרדים דלוקים עד לשעות הלילה המאוחרות. זהו איננו מפעל שמנסה להגדיל רווחים ולפיכך על העובדים לעבוד במשמרות כפולות. זהו מפעל של חסד שכדי להצליח במשמימה שנטלנו על עצמנו, כולנו, עד אחרון המתנדבים, עלינו לדבוק במשימה, על מנת שהיא תצליח על הצד הטוב ביותר.

המסגרות שהוקמו עם השנים בתוך עלי שיח, נותנות מענה מקיף לילדים ולמתבגרים. החל ממערך דיור מוגן בקהילה, דרך מרכזי ים ונופשונים, ועד למרכז העבודה השיקומי, בו אנחנו מספקים תעסוקה למאות הנערים והנערות המיוחדים.

מעבר לצורך למצוא פתרונות מגורים ותעסוקתיים עבור המיוחדים, הצבנו לעצמנו מטרה לא פחות חשובה: להוביל שינוי תפיסה אצל כולנו ביחס של החברה אל אותם ילדים ונערים מיוחדים.

עד לפני מספר שנים, משפחות ראו צורך להסתיר את הילד המיוחד. התביישו בו. לא דיברו עליו בפרהסיה. היום, ב"ה, המשפחות רואות בילד המיוחד, היהלום שבכתר. פתאום הם במרכז הבית, כל המשפחה סביבם, עושה את המקסימום כדי להיטיב איתם, לא מתביישים ללכת איתם ברחוב, לצאת איתם או לבוא איתם לאירועים משפחתיים.

במלאות 20 שנה להקמתה של "עלי שיח", אני יכול להביט בסיפוק לאחור, ויודע שעשינו כל אשר בכוחנו, על אף קשיים כספיים ובירוקרטיים, לכונן מפעל חסד שאין שני לו.

היום, כולם יודעים לדקלם, שלילדים המיוחדים יש נשמה גבוהה ועל כולנו לסייע להם בכל דרך. לפני 20 שנה, זה כלל לא היה מובן מאיליו.

אולם, על אף שחוללנו את המהפך התפיסתי, טרם הגענו לאמצע הדרך. מלאכה רבה עוד לפנינו. בעלי שיח לא שוקטים על השמרים. העמותה מרחיבה פעילות ומחלקות חדשות נפתחות ואלו הקיימות מרחיבות את מוטת הפעילות.

האתגרים העומדים בפנינו, אינם פשוטים. הם דורשים מאתנו השקעה מרובה. כדי לעמוד במשימות שלנו, כפי שעמדנו עד היום, אנחנו יודעים שאנחנו זקוקים לכל אחד ואחד מכם. כל מתנדב, כל תרומה, כל עזרה, כל סיוע, הפכו את עלי שיח למה שהיא כיום.

בתקווה ובתפילה, שיחד איתכם נמשיך להיות בית חם עבור כל אותם ילדים ונערים מיוחדים, שהקב"ה זיכה אותנו.

הם הילדים של כולנו.

בהערכה ובידידות

הרב חיים פרקל

מנכ"ל ומייסד עלי שיח