מערך דיור בקהילה

מערך הדיור בקהילה הוקם מתוך רצון וצורך להתאים ככל שניתן את סביבת המגורים והמחיה של המתבגרים לחיי החברה שמסביבם. בכל דירה מתגוררים מספר דיירים בליווי של מדריכים שחיים יחד איתם ואף ישנים איתם ומספקים להם תמיכה מלאה על כל צעד בחייהם.

מאז שהוקמה הדירה הראשונה לפני כ-25 שנה, מערך הדיור בקהילה של עלי שיח הואץ, וכיום פזורות ברחבי ירושלים כ- 50 דירות.

הרחבת הפעילות הגיעה בעקבות מחסור חמור במערך דיור המותאם לצרכי הנערים המתבגרים.

ברשת ההוסטלים של עלי שיח מתגוררים, נכון להיום, קרוב ל- 300 בוגרים ובוגרות בהוסטלים נפרדים. אלו מהווים דיור קהילתי מוגן לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, ביניהם בעלי פיגור שכלי והתפתחותי, אוטיסטים ועוד.

ההוסטלים של עלי שיח נועדו להעניק למתבגר בית חם, שישחרר את משפחתו מעול הטיפול האינסופי בו ויתן לו אפשרות לחיות בעצמאות הנדרשת לו. 'בית עלי שיח' הוא בית לכל דבר. עם ריהוט ביתי חמים, ניחוחות של ארוחה טריה וכביסה מתכבסת, ופעילויות כיף ויצירה. כל בית כזה מלווה סביב השעון בצוות מקצועי איכותי חדור אמונה ביכולותיהם של המתבגרים ובזכותם לחיים מאושרים.

הדירות ממוקמות בבנייני מגורים רגילים בלב השכונות הירושלמיות. דייריהן מקיימים יחסי שכנות חמים ומעורים היטב בחיי הקהילה בתנועות נוער, בפעילויות המתנ"סים ובבתי הכנסת.

לאור הדרישה הציבורית, נפתחה בשנה האחרונה דירה מיוחדת לילדים אוטיסטים צעירים, שהוריהם מתקשים להמשיך לגדל ילד מיוחד בביתם מבלי שהדבר יבוא על חשבון יתר בני המשפחה.

בקרוב, מתוכננות לקום דירות נוספות מחוץ לירושלים, כחלק מהדרישה הציבורית לפעילות זו בערים אחרות.

כל דירה מאוכלסת בדיירים המגובשים בקבוצה מתאימה המאופיינת לפי גיל ולפי רמת הלקות. דירת המגורים מספקת לדיירים כל מה שבית נותן: קידום אישי, בית חם, חוגים וטיפולים פרא רפואיים, תמיכה רגשית וכו'. דיירי עלי שיח מרגישים בבית, תרתי משמע.

עלי שיח היא זכיינית יחידה מטעם משרד הרווחה במגזר הדתי חרדי להקמת דיור מוגן לאוטיסטים.

בעלי שיח, כחלק מהמגמה לספק מענה כל צורכי הדיירים, הוקמו גם דירות של זוגות נשואים בעלי תסמונות דאון ולקויות נוספות. הדיירים מקבלים ליווי של עלי שיח, על מנת לאפשר להם להקים בית בישראל.

תכניות קידום אישיות

תכנית הקידום הינה 'תכנית חומש' שנתית לקידום אישי רב תחומי של הדייר בעלי שיח. בתוכנית מגויסים כל המעגלים הבאים במגע עם הדייר לצורך קידומו האינטנסיבי עפ"י מתווה, ההופך ללוז השדרה של המערך הטיפולי.

בתוכנית הקידום הדייר הינו מוביל המהלכים, ויחד עמו נבנית התוכנית שלב אחר שלב בשיתוף רכזת תכניות הקידום, אנשי המקצוע וההורים. מסגרת התוכנית כוללת הערכת חוזקותיו של הדייר לעומת אתגרים להתמודדות, ועל פי זה נקבעים יעדים ריאליים לטווח הקצר ולטווח הארוך בשנה הקרובה. לאורך התוכנית נערכות ישיבות דו שבועיות להערכת התקדמות של הדייר והפקת לקחים.

תכניות הקידום הינה אינדיווידואלית לכל דייר, ולכל אחד מותאם טיפול אישי במגוון תחומים, החל מפעילות שיקומית ורכישת הרגלי הגיינה, דרך התמודדות עם משברי המעבר מהבית אל ההוסטל, שינויים חברתיים, שימוש בציוד 'חכם' ולימודי אומנות, ואף הכנה לנישואין במקרים רלוונטיים.

ההצלחה של תכניות הקידום הובילו את דיירי עלי שיח להישגים חסרי תקדים של מיצוי יכולות והגשמה עצמית, שרבים מהם נראו חסרי סיכוי מראש.

אנשי המקצוע המלווים את תכנית הקידום האישית, מציינים בהתפעלות את ההתקדמות הממשית של הדיירים ואת מיצוי היכולות והכישורים שלהם בתחומים הקרובים לליבם.

תכנית הקידום האישי הפכה לשם דבר והופכת כל אחד מהדיירים המשתתפים בתוכנית לדייר יותר רגוע וקשוב, המוכן לשתף פעולה עם הצוות.

 שעות הפנאי

כחלק מתכנית הקידום בעלי שיח, מקבלים הדיירים מענה כולל גם בתחום פעילות הפנאי, שמהווה חלק אינטגרלי במערך הקידום שנועד להקנות לדיירים עצמאות וכישורי חיים. הפעילות העשירה כוללת סל טיפולים שיקומי, חוגים ושעות פינוק, בהם משובצים הדיירים באופן אישי, כל אחד עפ"י תכנית הקידום שנבנתה עבורו. הפעילות מתקיימת בשעות אחה"צ והערב, עם שובם של הדיירים מיום לימודים או עבודה, במרכז המשאבים הרב תחומי של עלי שיח, במכוני חוץ ובדירות עצמן.

חלק מפעילות הפנאי כוללים לימודי מחשבים, אומנות, הידרותרפיה, ספורט, רכיבה טיפולית, כלכלת בית ובישול, טיפול בבעלי חיים, תרפיה במוזיקה, פסיכודרמה, ביבליותרפיה, לימודי קודש, הוראה מתוקנת, שיטת אלבוים, סנוזלן ועוד.