מרכז עבודה שיקומי

המע"ש – מרכז התעסוקה השיקומי של עלי שיח מספק לבוגרים עם מוגבלויות הכשרה מקצועית ומקומות עבודה מוגנים, המעניקים להם אפשרויות תעסוקה, סיפוק ומשכורת סמלית בעולם התחרותי הנוטה להתעלם מקיומם.

המע"ש מאגד תחתיו שלושה מרכזי תעסוקה:

  1. מרכז לאוטיסטים
  2. מרכז לבוגרים עם פיגור
  3. מרכז לבנות

בסדנאות המע"ש מועסקים הבוגרים תחת הדרכה אינדיווידואלית בקיפול ואריזה, כמו גם ביצירת תכשיטים וחריזה, פימו, קרמיקה ויציקת סבונים. היצירות המוגמרות נמכרות בחנויות, בקניונים ובירידי יודאיקה ואומנות.

המע"ש פועל במבנה קבוצתי מאורגן, כאשר בכל קבוצה מתנהל וועד עובדים בהנחיית העו"ס. קבוצת סינגור זו משוחחת על תנאי ההעסקה, גובה השכר, ועניינים נוספים הנוגעים לחיי העבודה שלהם.

צוות המע"ש כולל אנשי מקצוע בתחום ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, ועובדים סוציאליים.

נוסף על המע"ש, מפעילה עלי שיח שורת מיזמי תעסוקה נתמכת בשיתוף עם גורמי חוץ. בין אילו 'עין יעל' וגן החיות התנכ"י לטיפול בבעלי חיים; המחלקה הסטרילית של בית החולים 'שערי צדק'; אגודת 'דור ישרים' ועוד. בוגרים בעלי יכולת גבוהה משובצים במקומות עבודה בשוק הפרטי והמוסדי במקצועות הדפוס והשכפול, נגרות ושליחויות – לבנים, וטיפול בתינוקות ומטבח – לבנות.

המודל התעסוקתי של המע"ש, אותו בנתה עלי שיח, הוכיח את יתרונותיו, ויושם בהצלחה במוסדות נוספים המשרתים את אוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים.

המע"ש, מהווה את אחת מגולות הכותרת בפעילות של עלי שיח. למעשה, זהו מפעל יצרני לכל דבר, שבו הבוגרים והבוגרות – בהפרדה מוחלטת – עובדים בכל יום. הם מגיעים ממערך הדירות הפזור ברחבי ירושלים, כדי לעבוד, ואליהם מצטרפים בוגרים נוספים המתגוררים בביתם ומבקשים למצוא מסגרת עבודה מותאמת.

כל אחד מהבוגרים – בהתאם לרמתו השכלית וליכולותיו הפיזיות – משתתף בתהליך הייצור המתבצע במקום. בין אם מדובר באריזה של מוצרים לקופסאות, ובין אם מדובר בניילון של מוצרים או כל עבודה אחרת הנעשית עבור חברות ומפעלים שמעבירים את חומרי הגלם למרכז העבודה השיקומי ומקבלים את הסחורה ארוזה ומוכנה להפצה לחנויות.

במע"ש פועלת גם יחידה עסקית בה מייצרים מוצרים של ממש הנמכרים אחר כך בחנויות ברחבי הארץ.

כחלק מהרעיון המרכזי לשלב ככל שניתן את הבוגרים במארג היומיומי עם הסביבה, הם מגיעים למע"ש מתוך תחושה שהם הולכים לעבודה, והם אף מקבלים שכר תמורת עבודתם.

כל אחד מהעובדים והעובדות מועסקים בתחום שאליו הם מתחברים. יש כאלו שאוהבים לצייר, יש כאלו שאוהבים לנגן ויש כאלו שאוהבים יותר את תחום היצירה. בעלי שיח נותנים להם כלים כדי שיוכלו לתת ביטוי לעולם הפנימי שלהן. מעבר לכך, זוכה כל עובד ועובדת לתכנית תעסוקתית אישית המתאימה ליכולות האישית, בשאיפה בסופו של דבר להביא אותו למצב בו יוכל, במידת האפשר, להשתלב בעולם העבודה האמיתי, במקומות עבודה שונים.

משכנו החדש והמורחב ברח' אהליאב ירושלים, הוקם ושופץ במימון משרד הרווחה, המוסד לביטוח לאומי, ועיריית ירושלים, והוא ונמצא תחת פיקוחו של האגף לטיפול באדם המיוחד ובליווי מתמיד של מר דני כץ, עו"ס – מפקח ארצי על תעסוקה, ומעסי"ם במשרד הרווחה, וכן האגף לשירותי רווחה בעיריית ירושלים.

סדנה עסקית- בשיתוף מפעלי "קשת"

במסגרת המע"ש פועלת קבוצת עובדים עם פיגור קל המשולבים בעבודה במפעלי "קשת"- חברה מובילה למוצרי אפייה. העובדים המוגבלים מסייעים בתהליכי הייצור ובאריזת המוצרים, כאשר העבודה כולה נעשית בתנאי היגיינה מוקפדים ברישיון משרד הבריאות.

היחידה מייצרת ליין מוצרים יוקרתי וייחודי הנמכר ליחידים, למוסדות ולעסקים בכל ימות השנה ואף באירועים וזמנים מיוחדים.

קבוצת תורה ועבודה

במסגרת המע"ש פועלת קבוצה ייחודית של בוגרים עם C.P. בעלי אינטלגנצייה נורמטיבית או גבולית.

סדר היום של הקבוצה נחלק בין לימוד גמרא לבין עבודה יצרנית. חברי הקבוצה סיימו כבר מספר מסכתות, וחגגו זאת בהתרגשות ושמחה גדולה.

למרות מוגבלותם הפיזית, רצונם ליצור ולהביא תועלת ממשית מהווה תמריץ המביא אותם להשגים מעוררי פליאה.

עיקר עיסוקם של חברי הקבוצה הינו בתחום המחשבים, כאשר מערכת המיחשוב הינה מותאמת לבעלי קוצר ראייה ולבעלי בעיות מוטוריות בידיים.

 

לצפיה בסרטון טקס חנוכת מרכז תעסוקה עלי שיח>>>

לצפיה בגלרית תמונות טקס חנוכת מרכז תעסוקה עלי שיח>>>