שלשה-עשר מי יודע? באגף הנופשונים יערכו שלשה-עשר מוקדי לילות סדר לילדים ונערים מיוחדים

"לא פשוט למצוא אנשים שיסכימו לתת את ליל הסדר שלהם", אומר יו"ר עלי שיח הרב חיים פרקל על המתנדבים המסורים שמוכנים לוותר על החג במחיצת המשפחה לטובת הילדים והנערים המיוחדים

כמידי שנה, עורך הארגון ליל סדר מיוחד לילדים ולנערים עם אוטיזם, פיגור שכלי, ומוגבלויות שונות. עבור חלק מהמשפחות תהיה זו הצלה של ממש. משפחות שילדיהן השתתפו בעבר בליל הסדר המיוחד סיפרו כי עלי שיח הוא הארגון היחיד שמקיים ליל סדר כהלכתו עבור אותם נערים, בשל העובדה שבדרך כלל המדריכים והמתנדבים רוצים לשהות עם משפחתם בלילה זה. "אנו רואים בזה הקרבה עצומה למען מטרה נעלה", אמרו המשפחות.

השנה, גברו הבקשות מהורים לילדים מיוחדים, המבקשים שעלי שיח תדאג למצוא עבור ילדיהם מסגרת מתאימה לליל הסדר, מאחר ומדובר בילדים שקשה עד בלתי אפשרי לחגוג עימם בקרב המשפחה.

מדובר בילדים שמרתקים אליהם את הסובבים בכל שעות היום, משפחות שבבתיהן ילדים כאלו לא יכולים לקיים שמחת חג כראוי מאחר והם נדרשים לטפל בילד שהתנהגותו אינה מאפשרת ניהול של שולחן הסדר. לצערנו, אצל חלק מהמשפחות מדובר ביותר מילד אחד עם פיגור קשה ולפעמים גם עם נכות פיזית.

על אף שמדובר בהערכות לוגיסטית מורכבת, בעלי שיח נרתמו ליוזמה המיוחדת ושלשה עשר בתי נופשון מיוחדים יקיימו ליל סדר כהלכתו.

"מלכתחילה התכנון היה להפעיל חמש דירות נופשון ובהן לרכז את כל הילדים והנערים שאמורים היו להשתתף בליל הסדר", מספר הרב חיים פרקל, יו"ר עלי שיח. "אבל בקשות ההורים גרמו לנו לפתוח בתים נוספים שבהם יתארחו עשרות ילדים ונערים.

מצד אחד, לא יכולנו לעמוד בפני המשפחות והביקוש רק גובר מיום ליום, מאחר ואנחנו הארגון היחיד שמקיים ליל סדר כזה. מצד שני, קשה למצוא צוות שיסכים לשהות עימם. אנו שמחים שהצלחנו להיענות לפניות הרבות ובעז"ה יפתחו מספר דירות נופשון לעריכת הסדרים, בהתאם לביקוש, עם צוות של מדריכים מסור במיוחד".

יש ילדים שיתארחו אצלנו במשך כל שבעת ימי החג והם יהנו בימי חול המועד מאטרקציות, חוויות וטיולים מיוחדים. המטרה היא לספק לילדים שמחת חג והנאה, למרות שאינם נמצאים עם המשפחה הטבעית הקרובה להם.

לייבי, רכז הנופשונים של "עלי שיח", מספר על אחד הילדים שעומדים להתארח בחג: "מדובר במשפחה מירושלים שבנה הבכור אוטיסט כבן 17, ועד היום הוא שהה בבית המשפחה גם בחגים. מצבו המורכב גרם להורים לסרב לכל הצעה של הוצאת הילד מהבית, ולו למספר ימים. בתקופה האחרונה הכירה המשפחה את "עלי שיח" ואת אגף הנופשונים, ופגשה את הצוות המדהים המפעיל אותם. לראשונה, הם מתכוונים להשאיר את הילד ב"עלי שיח" ולחגוג את החג עם ששת הילדים האחרים.

הם ושכמותם יודעים כי ניתן לסמוך על המדריכים של "עלי שיח" שמורגלים להתמודד עם מצבים מורכבים".